Исторически и кулинарен тур!

ДРЕВНА ПЕРСИЯ – ЕДНА СБЪДНАТА МЕЧТА
Маршрут:  София - Истанбул - Техеран - Кум – Абиане - Кашан - Исфахан - Наин – Мейбод - Язд - Пасаргад –Кипарисът Абакух- Персеполис - Шираз

Продължителност:   14 дни / 12 нощувки

Транспорт:  Автобус и самолет

Хранене:  OB

Цена от: 4200 лв.

Дати на отпътуване: 


ПРОГРАМА:

 

                    

                  15.10 - 29.10.2023

14 ДНИ С 12 НОЩУВКИ: ЗАКУСКИ, ОБЯДИ И ВЕЧЕРИ

 

Цена: 4200 лв.

    

Цената включва:

  • Самолетен билет и летищни такси;

  • Транспорт и трансфери по маршрута с включени пътни и магистрални такси;

  • 12 нощувки със закуски в хотели: 3 в Техеран - х.Persian plaza 5* или подобен , 3 в Исфахан - х. Abbasi 5* или подобен, 3 в Шираз - х. Ario Barzan 4* или подобен, 2 в Язд - х. Dad 4*, 1 в Кашан - х. Morshedi 4* или подобен;

  • 12 обяда и 12 вечери в местни ресторанти с местни специалитети;

  • Туристическа програма - 2 целодневни тура в Техеран с посещение на двореца Голестан, Националния музей на Иран, двореца Саад Абат , Техеранския пазар, кулата Азади, моста Табиат, Национална съкровищница;

  •  Посещение на комплекса на Фатима Масуме в Кум; 

  • Посещение на Наин и крепостта в Мейбод;

  • Туристическа програма - 2 целодневни тура в Исфахан с посещение на 4 обекта на Юнеско: джамията Шах, Шеих Лотфолла, Али Капу, двореца Чеел Сотун. Включени посещения на пазара Гейсарие и моста Кажу, моста с 33 арки, Катедралата Ванк;

  • Билети за спортни мероприятия: Зоор Кханен – традиционни персийски борби в Язд;

  • Туристическа програма - 2 дни в Шираз с посещение на Персеполис, гробницата Нагше Ростам, джамиите Насир Ол Молк и Вакил, градините Ерам /обект на ЮНЕСКО/ и Гавам, гробниците на Хафез и Саади, пазара Вакил;

  • Посещение на Пасаргад;

  • Еднодневна туристическа програма в Язд с посещение на Музея на водата, района Фахадан, Кулата на мълчанието и Храма на огъня. Посещение на градините Долад Абад, които са обект на ЮНЕСКО;

  • Туристическа програма в малкото селище Абиане;

  • Посещение на водопада Ниасар;  

  • Туристическа програма в Кашан с посещение на градините Фин /обект на ЮНЕСКО/, баните на Султан Ахмад, къщите Боружерди и Табатабаеи;    
  • Медицинска застраховка „Помощ при пътуване“ с покритие 10 000 евро с Ковид покритие; 
  • Опитен местен екскурзовод и екскурзовод-преводач на български език за целия престой;   

  • Безплатно WI FI в автобуса и хотелите. 

   

Цената не включва:  

  • Доплащане за единична стая – 450 лв;

  • Доплащане за Мастер-клас по готварствов Шираз – 30 лв;

  • Билет за Телевизионната кула в Техеран – 30 лв; 

  • Доплащане за медицинска застраховка за лица над 65 г 90 лв; 

  • Застраховка “Отмяна на пътуване” - по желание при запитване. 

   

Условия за пътуване: 

  • Облекло на жените: кърпа на главата през цялото време на екскурзията, блузи и ризи с дълги ръкави, върху панталоните - дълга туника ;

  • Облекло при мъжете: дълги панталони и ризи с къси или дълги ръкави

ЗАБЕЛЕЖКА: Носят се пари в брой. Кредитни и дебитни карти не могат да бъдат използвани. 

Условия за записване: 


• Копие от паспорт, валиден минимум 6 месеца след края на пътуването;


• Попълнен договор и депозит в размер на 1000 лева на човек;


• Доплащането до: 30 дни преди дата на тръгването;

  

ВИЗИ  

Има две възможности за получаване на виза: 

1. Предварително от консулска служба на Посолството на ИР Иран в София - 75 евро. 

2. Заплащат се на летище Техеран – 75 евро

  

                                    Минимален брой туристи: 10 души
     

ПРОГРАМА:   

Ден 1 - София - Истанбул 

Полет от София в 21:30 ч от Терминал 2 с Турски авиолинии за Истанбул. Кацане в 22:25 ч. Време между двата полета 2,5 часа.

 

Ден 2 -   Истанбул - Техеран 

Полет от Истанбул в 01:25 ч. с Турски авиолинии за Техеран. Кацане в 06:05 ч. Посрещане от партниращата иранска туристическа агенция. Оформяне на виза, смяна на пари и трансфер до хотела. Настаняване в хотел 5****. Кратка почивка.    

Обяд в местен ресторант. Първа туристическа програма в Техеран с автобус. Възможност за фото пауза край кулата Азади, днес символ на Техеран и възможност за посещение на телевизионната кула на Техеран.   

Вечеря. Нощувка.

 

Ден 3 - Техеран 

След закуска ще продължим с обиколката на града.   

Посещение на двореца Голестан: строителството на „Двореца на розите“ започва в началото на XVI век. В продължение на векове го разширяват и се образува комплекс от представителна обществена част и вътрешна част, където достъпът е бил ограничен. Ще видим Мраморната зала, Огледалната зала. Ще се разходим из дворовете на комплекса, където ще видим невероятни мозайки, стенописи и архитектурни решения.   

Обяд.  

Националният музей на Иран: Музеят е открит през 1937 г. Тук в две отделни сгради на по три етажа могат да бъдат открити както колекции на древна персийска керамика, така и исторически метални предмети, от древни до средновековни персийски антики, археологически артефакти от Палеозоя до предмюсюлманския период. Това е най-богата колекция и най-представителният музей в Ислямска република Иран.   

Вечеря. Възможност да се посети квартал Дербент – мястото, където се забавляват техеранци. Нощувка в хотел. 

 

Ден 4 -  Техеран 

След закуска продължаваме с разходката из Техеран.   

Мостът Табиятмодерната архитектура на Тeхеран. Той е дълъг 270 метра, на три етажа, с 795 кв. м повърхност в района на Абас Aбад на Техеран, който е построен върху магистралата и съчетава връзката между два парка.
Обяд.

Националната съкровищница: Занаятчии, художници, орнаменталисти в продължение на векове са изработвали украшения, предмети на разкоша за поколения династии. Невероятно съвършенство, до което можете да се докоснете. Спиращи дъха произведения на изкуството: корони и символи на кралската власт, ордени, мечове, бижута, скъпоценни камъни.

Посещение на Белия дворец “Саад Абад“ – резиденция на династията Пахлави.

Вечеря. Нощувка.

 

Ден 5 -  Кум – Абиане - Кашан 

Отпътуване с комфортен и климатизиран микробус за Кум – втория по значение религиозен град на Иран. Посещение на комплекса на Фатима Масуме. Това е най-значителният и впечатляващ паметник на архитектурата. Строителството му започва още през XIV век. По време на Сефевидската династия комплексът се разширява в два вътрешни двора. Каджарската династия е добавила още два двора към комплекса и „Огледалния вход“ от източната страна.

Отпътуваме към село Абиане - преход 320 км. Скрито в полите на планината Карсак, селото е основано от избягали зороастрийци, които не желаят да сменят религията си през седми век. Селото живописно се е разположило в долината. Отдалеченото място е спомогнало за съхраняване на бит и култура, на език и традиции. Цветните носии се открояват на фона на керемидено кафявия цвят на къщите. Пътуване назад в миналото. Въпреки приемането на исляма местните хора са запазили интересните си народни носии, съчетавайки ги с новата религия. Това е едно от най-старите селища, запазено до наши дни. Приятната разходка из уличките ще ни върне векове назад. Освен своето гостоприемство местните хора ще ви предложат да си купите сушени плодове и плодов лаваш. Време за обяд. След чаша ароматен чай или кафе отпътуваме за Ниасар водопада /при подходящи условия и пълноводие на реката/. 

Преход до Кашан 90 км. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.

 

Ден 6 -   Кашан

След закуска започва нашият обиколен тур. В периода XII-XIV век Кашан е бил един от значимите средища на керамичните изделия. Много скоро от занаятчии местните хора се насочили към търговията и в периода XV-XVII век са едни от най-добрите и рискови търговци. Богатите хора вложили част от парите си в строителство на къщи, надпреварвайки се в тяхното украсяване. Ще разгледаме типични къщи в Стария град. 

Къща Табатабей – построена през 1880 година от Сейед Джафар Табатабей, търговец на килими. Един от примерите за градска архитектура в Иран. Домът се състои от повече от 40 стаи, 4 вътрешни двора. Има собствени 3 бадгира /съоръжение за проветряване и охлаждане/ и 2 ганата /съоръжение за снабдяване с подземна вода/. Красивите прозорци и витражи ще грабнат вашето внимание.

Къща Боружерди – къщата на Хадж Сайед Натанци, вносител на стоки от Боружерд до Кашан. Изграждането на този комплекс (включително вътрешните и външните работи) продължава дълго време, така че завършването му отнема около 18 години, считано от датата на започване на строителството. По време на строителството са били наети повече от 150 души, включително каменни зидари, стъклари и други занаятчии. Това зашеметяващо имение по рода си се смята за един от архитектурните шедьоври на Иран, предназначени за обитаване и заради своите архитектурни особености е признато като една от най-добрите къщи на последните два века.   

Банята на шах Амир Ахмад е с площ от 1102 квадратни метра и е построена в епохата Кажар. Куполният покрив на тази обществена баня е една от най-красивите в Иран. Над всеки купол са поставени стъклени панели с изпъкнали лещи, които, като осигуряват достатъчно светлина за различните части на хамама, предотвратяват вътрешния изглед. Съблекалнята е октагонална, разделена на осем колони в две помещения с различна употреба. Площта, около която е поставен подът на по-високо ниво, се състои от осем платформи, в които са се събличали и седяли, за да се отпуснат. В центъра има осмоъгълник и високият таван е украсен с плочки. Частта, в която се измивали, има четири централни колони, които разделят пространството на три части, от които двете странични части са съответно по-малки и всяка има резервоар в средата. Стените са украсени с тюркоазени и златни плочки, мазилка и стенописи; преработката на варовика и мазилките от Хамам д'Амир Ахмад представляват 17 слоя за възстановяване. 

Обяд в местен ресторант. Време е да опитаме местните специалитети!

Ще разгледаме и известния пазар с подправки и занаятчийски стоки.   

Посещение на градината Фин, включена в списъка на ЮНЕСКО: Строителството на градината е завършено през 1590 г. Пространството е украсено с различни видове дървета, които правят пространството между павилионите очарователно. Там се намира и банята, в която е убит Амир Кабир, премиер министър на Иран и първи реформатор на страната си в края на XIX век.

Отпътуване за Исфахан – третият по големина град на Иран и столица на древна Персия по времето на Сефевидската династия с преход от 200 км.

Вечеря. Нощувка.
 

Ден 7 -   Исфахан

След закуска започва целодневният ни тур в Исфахан. Разходката ни ще започне с посещение на забележителностите на централния площад Наше джан.

Посещение на двореца Али Капу – Той се намира в западната част на площада и се смята за един от най-важните архитектурни шедьоври на XVII век. Изграждането на сградата е завършено в 1644 г. Тази сграда е била централната врата към всички сгради. Първоначално била построена малка част със скромни размери. С течение на времето, по време на управлението на шах Абас, били добавени още няколко етажа. По времето на шах Абас II е добавена голямата ложа с колонада. Всички управляващи от династията приемали в този дворец посланици и високопоставени личности. По време на шах Абас II от верандата, която достроили към основната сграда, домакинът и неговите гости се възхищавали на гледката, мачовете поло, светлините, представленията, фойерверките и други забавления, които се провеждали на площада.

Посещение на джамията на шейх Лотфола. Шейх Лотфола е един от най-големите шиитски богословци и тъст на шах Абас. Най-красивата джамия в света!!! Интериорът на стените има осмоъгълна форма и е ограничен от тюркоазени плочки. Навсякъде по стените се виждат калиграфски творби на Али Реза Абаси. 

Обяд.  

Посещение на Петъчната джамия, която е в списъка на ЮНЕСКО - Имам джамия, най-престижната историческа джамия в Исфахан, сред важните сгради на ислямската архитектура в Иран и известна с други имена като: джамия Махди, джамия Ал-Махди, джамия Джаме 'Абаси, джамия Солтани джадид и джамия Шах. Изграждането на джамията като възхитителен шедьовър на архитектурата, майоликата и каменните работи, в епохата на Сефевидската династия използвана като обществена сграда за ползване от хората, е започната през 1611 година и завършена през 1629 година.
Строителите на сградата са били избрани сред най-добрите архитекти, инженери, дизайнери и художници от онова време като Реза Абаси. Тази внушителна джамия има две молитвени зали, две медресетата, стаи за студенти по богословие, закрит Айван, а Минбарът е издълбан от един мраморен блок. Големият двуглав купол на джамията се издига на 52 метра, височината на вътрешните минарета е 48 метра, а височината на нейния портал на площад „Имам“ е равна на 42 метра. Великолепният портал на джамията, обграден от минарета и останалите части, са украсени с полихромна майолика с несравнима красота с цветни дизайни и птици.
 

Посещение на двореца Чеел сотун - градината Чеел Сотун с площ над 67000 квадратни метра е малка част от големия парк "Джахан Нема", чийто произход датира от периода на Сефевидската династия. Първото ядро ​​на двореца Чеел Сотун е павилион, който шах Абас I построил насред тази градина. Този павилион включва централната зала и малки стаи в четирите ъгъла на сегашната сграда. По време на царуването на шах Абас II към сградата са били добавени огледалната лоджия, колонираната лоджия, салоните, прикрепени към северната и южната й страна, лоджиите от двете страни на централната зала, два басейна в източния и западния сектор и стенописите на централната зала. В 1647 г., под управлението на шах Абас II, този дворец е бил официално предназначен за церемониал и за прием на суверените и на чуждестранните сановници. Дворецът по времето на шах Солтан Хосеин (1706 г.) претърпява пожар. По-късно изгорелите части на сградата са възстановени. Повредата по сградата е нанесена по времето на шах Каджар Насероддин. Първоначално колоните на двореца са били украсени в съответствие с техниката на Ayne-кари: орнаменти, изработени от стотици огледални фрагменти, които съставляват геометрични и природни форми като цветя и т.н.  

Възможност да се посети градината на птиците.

Вечеря. Нощувка.
 

Ден 8 -   - Исфахан

След закуска продължава целодневният тур в Исфахан. 

Ще се отправим към арменския квартал Джуфла, където шах Абас I разрешава да се заселят повече от 150 000 занаятчии , предприемачи, търговци и техните семейства през далечната 1135 г. Посещение на катедралата Ванк – построена в периода 1605 г. - 1655 г. Тя е смесица от християнска и мюсюлманска архитектура.

Посещение на моста с тридесет и три арки и моста Кажу.

Обяд.

Разходка из пазара на Исфахан. Свободно време на централния площад. Една от атракциите на града е клатещите се минарета на Монарджобан. Атракцията не е възможна всеки ден, но ние ще се опитаме да видим това легендарно минаре.

Вечеря. Нощувка.

 

Ден 9 –   Наин – Мейбод - Язд

След закуска отпътуваме до град Наин с преход от 150 км, една от столиците на Ахаменидската династия. Кратка обиколка с възможност да се види джамията на Баба Абдула.

Отпътуваме за Кервансарая в град Мейбод с преход от 130 км. Обяд.

Отпътуване за Язд с преход от 50 км. Язд е един от най-древните градове на Иран и столица на Персия по времето на Музафаридите, включен в списъка на ЮНЕСКО. Споменава се още като град Исатис от древна Мидия. Марко Поло е посетил града и е писал много за него през 1272 г.

Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.

 

Ден 10 - Язд

След закуска се отправяме за обиколка на града.   

Посещение на градините Доулат Абад – включени в списъка на ЮНЕСКО. Тази градина с два входа e заобиколена от висока стена и се състои от две основни части: 1 Вътрешна частна и жилищна част, която включва: осмоъгълна конструкция или лятна вятърна кула - усамотено място, подходящо за сядане и често запазено за гостите, вестибюл и две килерчета, харем (част, запазена за жени и деца), зимна резиденция, кухня, кула за гледане, сервизни помещения, конюшня за лято и зима. 2. Външна част, където се провеждат правителствени церемонии, спортни тържества и е седалище на градската служба по делата, залата на огледалата, дворецът Техрани, два малки базара, обществен склад и корт. Към момента може да се посетят вестибюла, голямата зала, портала и част от зимните стаи. Материалите, използвани в сградите на тази градина, най-вече в стаите и във ваната, са мрамор, тухла и дърво. Във външното зелено пространство има гроздови, кипарисови, борови и цветни дървета, като дамаска роза и червена роза.  

Язд също е център на старите зороастрийски вярвания, които имат привърженици и до днес. Само в този град те са над 10 000 души. Вечната борба между силите на доброто и злото, между съграждане и разрушение са залегнали в основата на тази древна религия. За поклонниците на Заратустра животът е временно състояние, но не съществува карма и прераждане. Ще посетим Кулата на мълчанието и Храма на огъня, за да видим отношението на зороастрийците към живота и смъртта.

Обяд.

Отправяйки се към центъра, ще посетим Стария град и неговите криволичещи улици, вятърни кули и къщи. Градът се слави с производството на най-вкусните сладки, затова ще посетим и комплекса Амир Чакмак и пазара пред комплекса.

Посещение на музея на водата: неговото изграждане датира от годините между 1266 и 1269 г. на слънчевата Хегира. Разположен е в една от древните къщи на града, наречена Калахдужа. Тя показва историята на водата от няколко хиляди години в този пустинен пейзаж.  

При възможност ще посетим къща Лари. Тази сграда е построена в 1869 г. Неин собственик е Хаджи Мохамад Ебрахим Лари.

Вечеря. Нощувка.
 

Ден 11 - Пасаргад –Кипарисът Абакух- Персеполис - Шираз

След закуска се отправяме към старата столица на Персия по времето на Ахеменидите и шах Кир Велики – Пасаргад, разграбена и опожарена от Александър Велики. Преход 350 км. Ще направим снимка край гробницата на персийския шах и ще видим останките в района. 

Обяд.

Кипарисът Абакух, чиято възраст се изчислява между 4500 и 8 хиляди години, се намира в едноименния град (област Язд) и се счита за второто най-старо дърво в света. Според някои легенди той е бил засаден от Зороастър, според други от Яфет, син на Ной . Това дърво се поддържа от ствол с периметър 11,5 метра, клоните му са с диаметър 1,85 метра, покрива площ около 35 метра, а общата му обиколка е 18 метра. Над 50 вековни дървета от различни видове са били разпознати в района на Язд като кипарис, плоско дърво, орех и пепел, които са почитани от местните жители. 

Преход 80 км и посещение на археологическия комплекс на Персеполис. Блестящата столица на Персия ще ни посрещне с Източната порта, Военния дворец, двореца Ападана и фреските на делегациите. През 330 г.пр.н.е. Александър Велики завладява столицата мълниеносно и остава да бъде разграбена и опожарена от армията му.

С преход от 10 км. се отправяме на посещение на скалните гробници и барелефи в Никше- Рустам – чакащи одобрение да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО. Naqsh-е Rostam е името на древен комплекс, който от древни времена се смята за религиозно свещено място. Там са гробовете на Ахеменидските крале Дарий Велики, Ксерск, Дарий Втори, Кааба на Зороастър, има Сасанидски барелефи и надписи, каменни камини и религиозни картини, принадлежащи към еламитския период.  

Нашият път продължава за Шираз – перлата в короната на Иран, градът на розите, виното и персийските поети. На входа на града ни посреща старата порта и паметникът на Саади.

Настаняване в хотел. Вечеря.Нощувка.
 

Ден 12 -  Шираз

След закуска започва целодневният ни тур в Шираз.  

Посещение на градина на Иран – Ерам гардън, включена в списъка на Юнеско. Градините имат специално място в градоустройственото планиране в Шираз и в това отношение Шираз се нарича "град на цветя и славеи". 

Ще посетим Наренджестан - градините на къщата Кавам, построена в периода 1879 – 1886 от Мирза Ибрахим хан. Сградата първоначално е резиденция на семейство Кавам и седалище на администрацията му. Семейство Кавам първоначално са търговци от Казвим, но после стават политически активни при управлението на династиите Занд, Каджар и Пахлави. По време на второто управление на Пахлави, къщата става седалище на Азиатски институт на университета Пахлави. В днешно време къщата е музей и е отворена за обществеността. В долната част на двореца има прекрасен занаятчийски пазар, където може да се срещнете със занаятчийското изкуство на провинция Парс, ще може да чуете автентична музика, да закупите някое прекрасно украшение или миниатюра.

Посещението ни продължава със святото място Шах Черак, където е гробница на двама от братята на Имам Хюсеин. Тук групата ще е придружена от екскурзовод на място, а жените ще сложим чадори.

Обяд.

Посещение на градините на двореца Шапури. Жилището на Шапури в град Шираз датира от ранния период на Пахлави и е принадлежало на Абдулсахиб Шапури, един от важните търговци на Казерун. Великолепната сграда е проектирана на два етажа в архитектурния стил Пахлави.

Посещение на градината Афиф Абад или градината ГалшанТя е сред историческите обекти на град Шираз и е идеален пример за иранското цветарство. Комплексът е построен в 1863 г. и включва персийска градина, кралски дворец и музей на древните оръжия. Архитектурата на тази градина от 13 хектара е смес от архитектурните особености на съответния период Ахеменидите, Сасанидите и Кажар. През вековете е запазила своята простота и красота.  

Вечерна разходка за посещение на гробниците на персийските поети и философи Хафез и Саади. Стиховете на Хафез са преведени на всички европейски езици. В Иран от векове съществува традицията да се обръща към стиховете на Хафез, когато някой е на кръстопът, има житейски трудности или търси решение на по-фундаменталните въпроси на битието. В гробницата на Хафез се търси отговор, съвет и пророчество. Възхищението на Гьоте от поезията на Хафез днес се оценява като пример за преодоляване на времеви, географски, културни и религиозни граници между Запада и Ориента.

Вечеря. Нощувка.
 

Ден 13 -  Шираз 

След закуска се отправяме към „Розовата джамия“ - Насир ол Молк джамия. Феерията от рози по керамичните пана създават усещането за преимуществено розов цвят, а светлината през витражите в залата за милостиня създават усещане за цветен въздух. Джамията Nasir ol Molk е една от древните джамии в Шираз. Изграждането на тази историческа и религиозна сграда като забележителен пример на архитектурата от иранския период Кажар започва през 1876 г. Тя е построена от Мирза Хасан Али Кан, известен като Насир ол Moлк сред благородниците и аристократите на Шираз. Джамията е една от най-красивите за посещение джамии на Иран и нейните украси с уникални плочки и стъклопис й придават още по-привлекателен вид.  

Посещение на комплекс Вакил: Джамията Вакил е разположена върху площ от 8660 кв.м. Тя има само два ейвана, вместо обичайните четири, които са разположени на северната и южната страни на открития двор. Ейваните и дворът са украсени с типичните седемцветни ширазки плочки, които са характерни за изкуството и индустрията на Шираз през късната втора половина на 18-ти век. Нейната нощна молитвена зала (Шабестан) с площ от около 2700 кв.м. съдържа 48 монолитни колони. Минбарът в тази зала е изрязан от масивно парче зелен мрамор. Цветните декоративни плочки датират предимно от Каджарския период.   

Част от комплекса са банята Вакил и пазарът Вакил. Време е за пазаруване на подправки, сладки и някой красив шал или бижу.

Обяд.

Карим хан е бил владетел на Иран в периода 1750 – 1779 г. Неговата Цитадела е разположена в центъра на град Шираз. Построена е като част от комплекс по времето на династия Занд и е кръстена на Карим хан, като е служила за негово жилище. Сградата прилича на солидна средновековна крепост, изцяло изградена от тухли и е била с военни и жилищни функции. Издигането на цитаделата на Карим хан ни връща към втората половина на 18 век, когато Шираз е негова столица. Владетелят поканил най-добрите архитекти и художници по онова време и купил най-добрите материали от други градове и чужбина за построяването на крепостта.  


Ден 14 -   София

Ранен полет с Турски авиолинии, 02:10 ч. Шираз – 05:40 ч. Истанбул

Ранен полет с Турски авиолинии  07:40 ч. Истанбул – 08:50 ч. София.